Czym jest Instrumental Enrichment?


Instrumental Enrichment jest metodą znaną na świecie od kilkudziesięciu lat, w Polsce zaś jest obecna od niedawna. Skuteczność metody potwierdzają liczne badania naukowe prowadzone przez psychologów w całej Europie. Metoda Intrumental Enrichment może być stosowana wyłącznie przez certyfikowanych terapeutów metody, którzy ukończyli specjalistyczne formy doskonalenia zawodowego podczas międzynarodowych szkoleń.

Instrumental Enrichment to terapia stymulująca procesy poznawcze. Reguły myślenia, które ćwiczymy w zadaniach, mają być przenoszone na różne sytuacje szkolne i te spotykane w życiu codziennym. Program IE nie zakłada uczenia konkretnego materiału, który może zostać łatwo zapomniany. W trakcie zajęć uczymy się budować strategie bardziej efektywnego rozwiązywania zadań i problemów, nieszablonowego myślenia. Program przez kształtowanie myślenia i inteligencji ma wpływ na rozwój całościowo. Dzięki temu uczestnik nabiera samodzielności w myśleniu, rozwija zdolność krytycznej oceny, lepiej rozumie logiczne związki, potrafi opracować nowe rozwiązania, rozszerza zasób słów i wiedzy ogólnej. Dziecko wie, jakie strategie uczenia się są dla niego najkorzystniejsze. Zastosowanie metody poprawia funkcjonowanie poznawcze i uczy, jak się uczyć, obniża poziom lęku przed popełnieniem błędu.


Jak wygląda terapia Instrumental Enrichment?



Instrumental Enrichment opiera się na zasadzie mediowania. Czego dzieci mogą spodziewać się po terapii? Całego mnóstwa dociekliwych pytań i tyle czasu, ile potrzeba oraz terapeuty, który nie mówi dziecku, co ma zrobić, tylko cały czas zadaje pytania. Wciąż pytamy i nawet jeśli dziecko udziela dobrych odpowiedzi, pytamy o uzasadnienie.

Metoda pozwala pokazać dziecku, że myślenie jest fajne, że dobrze jest rozwiązywać problemy, że nauka to fantastyczna przygoda.



A ponadto...


Terapia IE pozwala również na przezwyciężanie trudności w funkcjonowaniu wywołanych dysleksją.

Zajęcia odbywają się indywidualnie lub w grupie max. do 4 osób raz w tygodniu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dwa domy jedno dzieciństwo

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Helikopterowa mama